חיפושדלג על חיפוש

פרופ' רון ביליק מומחה בכירורגית הילד - עמוד הבית

חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לפרוסקופיה – קידמה בכירורגית ילדים


פרופ' ר. ביליק - מומחה לכירורגית הילד  

ניתוחים לפרוסקופיה בילדים הינו שטח חדש יחסית (10 שנים) התופס תאוצה וכובש מקום כטפול הנבחר במחלות כירורגיות שונות.   

בעבר, ילדים רבים שסבלו מבעיה או מחלה שדרשה התערבות כירורגית, נותחו תוך ביצוע פתיחה כירורגית של חלל הבטן או בית החזה. הפתיחה הכירורגית של החללים (בטן או חזה) לוו בנזק לדופן הבטן לשרירי הבטן ולשרירים הבין צלעיים. מהלך ההחלמה מניתוח פתוח מלווה בכאבים והרגשה כללית רעה וימי אשפוז רבים. הסיבוך השכיח ביותר בשיטת הניתוח הפתוח הינו הדבקויות בחלל הבטן או החזה. בחלל הבטני ההידבקויות עלולות לגרום לחסימות מעיים והצורך בהתערבות כירורגית חוזרת. פעמים ייווצרו בעיות בצלקת הניתוחית עצמה כגון זיהומים מקומיים או עיבוייה עם תוצאה קוסמטית לא משביעת רצון.

בשיטת הניתוח הלפרוסקופי, מבוצע הניתוח מבלי לבצע חתך בדופן הבטן. הניתוח מבוצע ע”י מספר מכשירים ייחודיים המוכנסים לחלל הבטן דרך חורים זעירים בדופן הקדמי של הבטן. בעזרת מכשור זה ניתן לבצע כל פעולה כירורגית, כמו חיתוך, הפרדה, צריבה של כלי דם, תפירה של רקמות וכו'.

הניתוח עצמו מבוצע תוך כדי בקרה של מכשיר אופטי המעביר את שדה הניתוח אל צג של מכשיר טלוויזיה. התמונה המתקבלת הינה באיכות גבוהה מאוד ובהגדלה, דבר המאפשר למנתח לבצע את הניתוח בדיוק מיריביי.
שיטה זו נחשבת כיום לשיטה המועדפת בכירורגיה שכן אין הניתוח מלווה ביצירת הדבקויות, הכאבים פחותים וכך גם ההרגשה הכללית לאחר הניתוח, ימי האשפוז מינימאליים והסכנה של חסימת מעיים שלאחר הניתוח, בשיטה זו, פחותה.

בשנים אחרונות, הותאמה השיטה לניתוחים גם בילדים וזאת ע”י מערכת מכשירים בעלי קטרים קטנים יותר ומכשירים שהותאמו במיוחד לניתוחים שונים בילדים.כיום, כמעט כל הניתוחים הדורשים פתיחת בטן בילדים, ניתנים לביצוע בצורה לפרוסקופית.

בין ניתוחים אלו נציין: ניתוחי קיבה, ניתוחי לתיקון רפלוקס קיבתי וושטי, כריתת כיס מרה, כריתו של הטחול, כריתה של התוספתן, וכריתה של כיסיות (ציסטות) שונות בחלל הבטני כולל אלו של השחלות.
בלפרוסקופיה חוקרת נעזר לאיתור האשך טמיר (הנעלם) אשר יתכן וממוקם בחלל הבטן.
הרחבת ורידי האשך (ווריקוצל ) ניתנים לטפול כירורגי מדויק בעזרת הלפרוסקופ.
בבעיות תוך חזיות ניתן כיום להשתמש בטורקוסקופ במטרה לפתוח בעיות של הזעת יתר, נטילת דגימות של הריאה, כריתת גידולים תוך חזיים וריאתיים ושחרור הריאה מדופן בית החזה בדלקות קשות.
בתיקון חזה סנדלרים (Pectus excavatum) נשתמש בטורקוסקופ לביצוע התיקון.

רשימה הפעולות הכירורגיות שתוארה לעיל הינה רשימה חלקית בלבד ומצביעה על חדירת הטכניקה המתקדמת באופן מהיר כעזרה בפעולות הכירורגיות המקובלות.
גם תינוקות בעלי משקל קטן, הסובלים מבעיה כירורגית הדורשת התערבות,  מסוגלים להיות מטופלים בשיטה הלפרוסקופית. הניסיון שהצטבר בידנו הוכיח כי שיטה זו מיטיבה באופן חד משמעי עם הילדים, עם עליה ברמת הדיוק של הפעולה הניתוחית. יתרונה הגדול של שיטה מתקדמת זו נעוץ גם בהתאוששות המיידית של הילדים בתקופה הבתר ניתוחית אף לאחר ניתוח מורכב האורך מספר שעות,. ילדים אלה משוחררים לביתם מספר ימים ספור לאחר הניתוח. נציין כי המהלך הבתר ניתוחי מלווה ברמה נמוכה של כאבים והחזרה לתפקוד מלא ופעילות רגילה הרבה יותר מהירה.

כירורג הילדים המבצע כירורגיה לפרוסקופית חייב לעבור הכשרה מיוחדת הכוללת קורסים וסדנאות הכוללת ישום הניתוחים בחיות מעבדה, ולאחר מכן ביצוע ניתוחים מונחים בבני אדם.
כאשר ילדך מועמד לניתוח לפרוסקופי, יינתן הסבר מלא למשפחה על משמעות ויתרונות של הניתוח הזעיר פולשני.  בביצוע התערבות כירורגית זעיר פולשנית יש לקחת בחשבון כי פעמים עקב נסיבות אנטומיות שונות, לא ניתן יהיה להשלים ולבצע את הניתוח במלואו בצורה הלפרסקופית, והשלמתו תבוצע בשיטה המקובלת – הפתוחה.  ולכן, בכל מקרה של ניתוח לפרוסקופי, יוחתמו ההורים על גיליון הסכמה לביצוע הניתוח בשתי השיטות – השיטה הזעיר פולשנית והפתוחה גם יחד.
ככול שנצבר ניסיון בבצוע הניתוחים הזעיר פולשניים (הלפרוסקופים) כן הולך ומתמעט מספר הניתוחים אותם יש להפוך מלפרוסקופים לניתוחים בשיטה הפתוחה.
 

השיטה הזעיר פולשנית (הלפרוסקופית) הינה כלי נוסף בידי כירורג הילדים המיומן, ונועדה לשיפור הטפול הכירורגי בילד. את השימוש בשיטה זו יש לברור בצורה מושכלת ולהתאימו לטפול הכירורגי אותו אמור הילד לעבור כאשר המטרה להשיג ניתוח מהיר מדויק עם הבראה טובה בטוחה וללא סיבוכים.  

 

עבור לתוכן העמוד