חיפושדלג על חיפוש

פרופ' רון ביליק מומחה בכירורגית הילד - עמוד הבית

חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שק אשכים מוגדל – גאווה אבהית או אחיזת עיניים ?

( הידרוצל – Hydrocele )


פרופ' ביליק

מומחה בכירורגית הילד

ההידרוצל או כליאת נוזל בשק אשכים הינו ממצא שכיח בכ- 5% מכלל הילודים (הבנים). פעמים ניתן לאבחן את ההידרוצל גם תוך רחמית (בבדיקה על קולית). הממצא של כליאת נוזל בשק אשכים מגדיל את קוטרו וניפחו של שק האשכים ללא השפעה על גודלם של האשכים.

מקורו של נוזל זה לרוב הינו בחלל הבטני. הנוזל הכלוא נמצא בשק של רקמה אשר הינה המשכית מן השכבה הדקה המהווה את הציפוי הפנימי של הבטן - (Process vaginalis ). השק שנוצר מהמשכיות הציפוי הפנימי של חלל הבטן (הצפק) מלווה את האשך לתוך שק האשכים ונמצא צמוד לאשך.
כינויו של הידרוצל זה – הידרוצל מולד. 
ההידרוצל המולד יכול להיות חד או דו צדדי.


אבחון : ברוב המקרים מופנה התינוק לרופא ע"י ההורים אשר שמים לב כי :
א)
שק אשכים אינו סימטרי
או
ב) שק אשכים גדול לגיל התינוק או בהשוואה לילדים אחרים.
אבחון קליני - האבחון של ההידרוצל ע"י הרופא או כירורג הילדים הינו ברוב המקרים - בדיקתו הגופנית של הילד.

פעמים נעזר הרופא בהארת הנוזל בעזרה אלומת אור דרך עור שק האשכים (אלומת האור תאיר את שק האשכים כאהיל ותצביע על קיום נוזל צלול בשק).

באבחנה של הידרוצל מלידה אין צורך בבדיקה על-קולית של שק האשכים. פעמים,  מקבל ההידרוצל גוון כחלחל מאיים – גוון זה נובע ממהלך כלי הדם הורידיים של האשך על פני ההידרוצל והשתקפותם בנוזל הצלול. באם ההידרוצל הינו גדול ומתוח, לא ניתן פעמים למשש את האשך באותו הצד.

האם ההידרוצל כואב ?
מאחר וההידרוצל מכיל נוזל בלבד, לא סובל הילד מכאבים כלל עקב ההידרוצל, גם עם גודלו גדול וניראה כי הינו מתוח ביותר.

ב 85% מכלל הילדים המאובחנים כבעלי הידרוצל מולד יעלם ההידרוצל בצורה עצמונית (מעצמו)ללא כל טיפול. טווח הזמן להעלמות עצמונית של ההידרוצל המולד הינו עד גיל שנה ולכן בפרק זמן זה יידרש מעקב קליני בלבד.

אין צורך להגביל את פעילותו של הילד עקב נוכחות ההידרוצל.

באותם ילדים אשר ההידרוצל לא חלף עצמונית בשנה הראשונה לחייו של הילד(15%), יתכן כי ההידרוצל הינו הידרוצל מחובר.

הידרוצל מחובר - מאובחן מגיל שנה ובגיל הילדות. יחודו של הידרוצל זה הינו חיבורו לחלל הצפקי (חלל הבטן). בהידרוצל זה נע הנוזל בין החלל הביטני (בו קיים נוזל צלול באופן טבעי ל"שימון" המעי) לחלל שק ההידרוצל. סוג זה של הידרוצל מאופין בשינוי יומי בגודלו של ההידרוצל ובעקיפין של שק האשכים.
שכיחה ההופעה של שק אשכים בגודל תקין בבוקר ועליה בגודלו במהלך היום עד גודל מקסימאלי בסמוך להליכת ילדך לישון. ההסבר נעוץ בנוזל הנע עקב כוח הכבידה אל חלל שק האשכים במהלך היום ותנועה הפוכה משק האשכים לכוון החלל הביטני בשעות המנוחה.

גם תופעה זו יכולה להיות דו צדדית. הידרוצל מחובר יש לתקן באופן כירורגי מאחר והעלמות עצמונית של ההידרוצל לא תתרחש ללא פעולה כירורגית - ניתוח.


במהלך המעקב בשנה הראשונה לחייו של הילד יתכן כי צוואר שק ההידרוצל יתרחב ולולאת מעי תיבקע בעדו – זהו הבקע המפשעתי המולד ("שבר").

במידה והופיע בקע מפשעתי מולד במהלך המעקב בשנה הראשונה לחייו של הילד יש לתקן את הבקע שהופיע באופן כירורגי ללא דיחוי.


הידרוצל תגובתי
– קימות שתי סיבות עיקריות להיווצרות סוג זה של הידרוצל :

א)מחלת חום (בד"כ ווירלית) - ההידרוצל יופיע כ - 7-10 ימים לאחר תחילת המחלה באופן פתאומי, ויעלם עצמונית ללא כל טיפול בטווח זמן של עד חודשיים מהופעתו. במקרה זה אין כל צורך בטיפול כירורגי לתיקון ההידרוצל התגובתי אלא במעקב בלבד.

ב)לאחר תיקון כירורגי של הידרוצל מולד - סוג זה של הידרוצל תגובתי יכול להופיע ביום הראשון לאחר הניתוח לתיקון הידרוצל מולד ולהחמיר אפילו ביום שלאחריו. סיבת היווצרותו של ההידרוצל הינה עקב הצטברות נוזל כתגובה לפעולה כירורגית באזור שק האשכים. הידרוצל תגובתי זה יעלם לרוב עצמונית תוך 6-8 שבועות.


הופעה פתאומית של הידרוצל בגיל העשרה

בהידרוצל המופיע באופן פתאומי בגיל העשרה יש לשלול תהליך - חבלתי, דלקתי או תהליך ממאיר של האשך בצד בו הופיע ההידרוצל.

במקרים אלו בטרם הניתוח יש לבצע בדיקה על-קולית של האשך לברור סיבת הופעת הנוזל בשק אשכים ובחינת מרקמו של האשך.

חבלה לשק האשכים עם דימום בשק האשכים יכול גם הואלהיות הגורם להופעת הידרוצלתגובתיבשק האשכים בצד הניפגע מספר ימים לאחר החבלה עם התנזלות ההמטומה (קריש הדם). במקרה זה ההדמיה העל-קולית תסייעה רבות באבחנה.

להידרוצל פנים רבות. פניה מוקדמת לכירורג הילדים תבהיר את דרךהמעקב והטיפול הנבחרים.

עבור לתוכן העמוד