חיפושדלג על חיפוש

פרופ' רון ביליק מומחה בכירורגית הילד - עמוד הבית

חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גסטרוסכיזיס

מה זה גסטרוסכיזיס?

זהו מצב בו אין סגירה מלאה של דופן הבטן. קיים פתח קטן, בד"כ מימין לכניסת חבל הטבור לחלל הבטני, המאפשר למעי לצאת אל מחוץ לגוף, למי השפיר. לעיתים יש יציאת חלק  של המעי ובאחרים כמעט כל המעי נמצא מחוץ לחלל הבטני.
השכיחות של מום זה היא כ- 1 ל- 5000 לידות. בד"כ נצפה ממצא זה החל משבוע 13 להריון בעת סקירות מערכות העובר.

 

 מה הגורם לגסטרוסכיזיס?

הגורם המדויק לא ידוע אולם בד"כ מאובחן בנשים צעירות. ברב המקרים מום זה אינו חלק מבעיה גנטית או כרומוסומלית. מדובר במאורע מיקרי שעשוי לקרות לכל אחת.

מה משמעות המום?

 

המעי שנמצא מחוץ לגוף בתוך מי השפיר מתנפח ומתעבה יתכן עקב הגירוי של מי השפיר. תהליך זה עלול לגרום לנזק למעי או לחסימתו. לעיתים מלווה הממצא באיטמות (אטרזיה) המעי הדק, כלומר , חלק מהמעי לא התפתח כראוי ולכן נוצרת בו חסימה. עם גדילת העובר, אם הפתח בדופן הבטן הינו קטן, זה יכול לגרום לירידה באספקת הדם למעי. כמו כן יתכן תסביב המעי סביב כלי הדם שלו. שני מאורעות אלו יכולים לגרום לנזק למעי ולכן עלול לא לתפקד היטב לאחר הלידה.

 

איזה בדיקות מומלץ לבצע?

 

מבוצע מעקב אולטרסוני לסקירות מכוונות. המעקב הינו אחר גדילת העובר ואחר המעי על מנת לראות האם גדל או מתעבה. כמו כן מעקב אחר כמות מי השפיר. המעקב יבוצע ביחד עם כירורג הילדים ורופאי הילודים. כמו כן מומלץ מעקב אולטרסוני לפרופיל הביופיזקלי של העובר החל משבוע 30-32 ועד ללידה, פעם – פעמיים בשבוע.
מומלץ יעוץ גנטי ודיון הצורך בדיקור מי שפיר. ככלל מום זה אינו מלווה על ידי שיעור גבוה יותר של בעיות כרומוסומליות ולכן לא חייבים בביצוע דיקור מי שפיר.

 

מה קורה בלידה?

 

ניתן ללדת בלידה רגילה. לא הוכח שניתוח קיסרי מפחית מהסיכון.לרוב גורמים לאינדוקציה של לידה סביב שבוע 37 להריון. מיד לאחר הלידה המעי ייעטף בצורה סטרילית על מנת להגן עליו.
כל הילודים צריכים ניתוח בסמוך לאחר לידתם. כירורג הילדים יחליט מתי לבצע את הניתוח. יתכן והתיקון הכירורגי יבוצע בניתוח אחד או במספר פרוצדורות (בשלבים) במשך מספר ימים. בדרך הטיפול השניה יושם שק (פאוטץ) מסיליקון שנקרא "silo" סביב למעי החשוף. כל יום ה silo מהודק יותר על מנת לדחוף את המעי חזרה לבטן. כאשר המעי כולו ניתן להחזרה לבטן ה silo מורחק וסוגרים בניתוח את הפתח שבבטן הילוד.
 

מהלך החלמת המעי יתכן ויהיה ממושך, ולכן למשך זמן יוזן הילוד באמצעות נוזלים דרך הוריד. ניתן לשאוב חלב על מנת שניתן יהיה להניק את התינוק כאשר רופאי הילודים יאשרו זאת. תהליך זה עשוי לקחת מספר שבועות.

 

מה המשמעות לעתיד?

הפרוגנוזה לעתיד טובה. רק לעיתים במידה ונגרם נזק למעי עקב החשיפה למי השפיר, ההפרעה לזרימת הדם או תהליך של חסימת המעי, עשוי להיגרם נזק לטווח ארוך. לעיתים יש צורך בכריתת החלק הניזוק של המעי ואז התינוק יכול לפתח short gut syndrome .  הסימפטומים של מצב זה הם: שלשול, עליה איטית במשקל, בעיה בספיגת נוזלים ומרכיבי מזון.

היכן ניתן לקבל אינפורמציה נוספת?
 

» היכן ניתן לקבל אינפורמציה נוספת?

עבור לתוכן העמוד