חיפושדלג על חיפוש

פרופ' רון ביליק מומחה בכירורגית הילד - עמוד הבית

חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מי הוא ומה הוא כירורג הילדים?פרופ' ר. ביליק -מומחה בכירורגית הילד 

כאשר ילדכם זקוק לטיפול רפואי הרי ברור שהנכם רוצים בטיפול הרפואי הטוב ביותר. במידה ובתך / בנך זקוק לניתוח הרי תרצו חוות דעת של כירורג אשר תחום התמחותו הוא כירורגיית הילד. 
כירורג המומחה בכירורגיה כללית פעמים מטפל בילדים והינו מוסמך לבצע ניתוחים רבים בילדים. רוב חלקי הארץ כירורג מסוג אחר – כירורג ילדים – ניתן להשגה וביכולתו לטפל כירורגית במיומנות גבוהה בילדך. כירורג הילדים מיומן לנתח ילדים בטווח הגילים מלידה ועד ילדים בגיל ההתבגרות ( 18 שנה ).
בנוסף להשלמת התמחותו בכירורגיה כללית על כירורג הילדים לבצע התמחות על של שנתיים נוספות בכירורגיית הילד (בארץ או באחד המרכזים המתמחים בכירורגית ילדים בחו"ל ).התמחות על זו מקנה לכירורג הילדים תעודת מומחה על בכירורגיית הילד.


מה תפקידו של כירורג הילדים בטיפול הילד ?

כירורג הילדים מעורב ראשונית עם האבחון, הטפול הטרום ניתוחי, הטפול הניתוחי והבתר ניתוחי של המחלה הכירורגית של הילוד, הילד או המתבגר.
מספר מצבים רפואיים של הילוד לא יאפשרו איכות חיים טובה של הילד אלא אם יטופלו ויתוקנו באופן כירורגי. מצבים אלו מאובחנים ע"י הרופא המטפל בילוד, רופא הילדים או רופא המשפחה.
כירורג הילדים בשיתוף הדוק עם כל הרופאים המומחים המעורבים יגיעו לידי החלטה באם ניתוח הינה האפשרות הטובה ביותר עבור הילוד או הילד.
מהי ההתמקצעות של כירורג הילדים ?

כירורג הילדים נעזר במיומנותו על מנת לטפל כירורגית בכל הבעיות או המצבים הדורשים פעולה כירורגית. ככלל הכירורגים כיום גם כירורג הילדים נעזר בטכניקות זעיר פולשניות ( לפרוסקופי טורקוסקופי ) בניתוחים מסוימים.

כירורג הילדים הינו מומחה במספר שטחים ייחודיים :

כירורגית הילוד – כירורגים לילדים הינם בעלי ידע ייחודי בתיקון מומים מולדים אשר אחדים מהם באם לא יתוקנו יהוו סכנת חיים ילוד או לפג.

ייעוצים טרום לידתיים – כירורג הילדים בשיתוף עם הגניקולוג (רופא הנשים ) המתמחה בבדיקות על קוליות ( Ultrasound ) של העובר מלווים את התפתחות העובר וערים לממצאים חריגים המופיעים במהלך ההיריון. אתור הממצאים מאפשר להורים לקבל מידע עדכני לגבי אופי הממצא, השפעתו על ההתפתחות התוך וחוץ רחמית של העובר / הילוד והצורך בהתערבות כירורגית לאחר היוולדו.
כן נותן מפגש זה אפשרות להכרות עם המשפחה בטרם יולד הילד על מנת לענות על שאלות העולות בהקשר לממצא. ניתוחים תוך רחמיים לממצאים ייחודיים הינם ברי סיכון גבוה לאם ולעובר ומתבצעים עדיין באופן ניסיוני בלבד.

חבלות קהות - מאחר וחבלות קהות הינו גורם התמותה מספר אחד באוכלוסיית הילדים, כירורג הילדים מעורב באופן מתמיד בטיפול בילד החבול אשר לעיתים יזדקק לפעולה טיפולית כירורגית דחופה עם קבלת הילד לבית החולים או במהלך אשפוזו.

כירורג הילדים מעורב בתוכניות הסברתיות מניעתיות בקהילה במאמץ לצמצם חשיפת הילד למפגעים סביבתים בבית או במגרש המשחקים. כן פועל כירורג הילדים בקהילה במאמץ להעלות את המודעות לחשיבות תנועת הילד בכביש כהולך רגל, כנוסע ברכב או רכוב ( אופניים / גלגיליות ).

אונקולוגית ילדים ( גידולים ממאירים ) - כירורג הילדים מעורב בהליך האבחון והטיפול הכירורגי של ילדים עם גידולים שפירים או ממאירים.

היכן עובד כירורג הילדים ?

כירורג הילדים בהיותו קשור לאוכלוסיות ילדים עובד בבתי חולים לילדים, בשיתוף עם מחלקות ילדים בבתי החולים האוניברסיטאיים ועם תתי המקצועות הלא כירורגיות בילדים. כן פעיל כירורג הילדים במרפאות הקהילתיות בהן ההינו עוסק בייעוץ כירורגי ומתן פתרונות כירורגים לקהילה.מהו מסלול ההתמחות וההסמכה של כירורג ילדים ?

כירורג ילדים חייב להשלים לימודיו בבית ספר לרפואה אוניברסיטאי מוכר ולסיים בהצלחה 6 שנים של כירורגיה כללית במחלקה אוניברסיטאית מוכרת. לאחר השלמת מסלול של כירורגיה כללית על כירורג הילדים להשלים שנתיים נוספות של התמחות על בכירורגית ילדים באחת התוכניות המוכרות להתמחות כירורגית ילדים בארץ או בחו"ל.
כפי שעשה בכירורגיה כללית על כירורג הילדים לעבור פעם נוספת בחינות הסמכה נוספות להתמחות העל בכירורגית הילד ולהדגים את יכולתם לאבחן ולטפל בבעיות כירורגיות המיוחדות לילוד לילד ולמתבגר.


מהו ההבדל אשר יכול כירורג הילדים לעשות ?

כאשר ילדך מטופל ע"י כירורג ילדים מומחה, הינך בטוח/ה כי הנו בידים של כירורג אשר עובר הכשרת יחודית לטפול בבעיות הייחודיות לילוד לילד ולמתבגר.

כישוריו של כירורג הילדים מתועדים ע"י מסמכים רשמיים של המועצה המדעית ומשרד הבריאות.

תעודות רשמיות נו

ספות ממוסדות רפואיים אקדמיים מוכרים בארץ ובעולם מעידות ישירות על טיב מסלול ההתמחות אותו עבר כירורג הילדים.

עבור לתוכן העמוד